Bilkent Üniversitesi Türk Edebiyatı Merkezi 1998 yılında kurulmuştur. Merkeze Prof. Talât Halman başkanlık etmektedir. Türk Edebiyatı Merkezi'nin amacı, Türk edebiyatı alanındaki akademik nitelikli çalışmalara destek olmak ve bunları geniş bir kitleye duyurmaktır. Merkezin yönetici sekreterliğini Demet Güzelsoy Chafra yürütmektedir.

Türk Edebiyatı Merkezi'nin Üyeleri

Metin AndKonuk ProfesörPh.D., Tiyatro, Ankara Üniversitesi, 1980. Türk tiyatrosu, tiyatro tarihi, tiyatro eleştirisi.
Kudret Emiroğlu Konuk Öğretim Üyesi B.A., Uluslararası İlişkiler, Ankara Üniversitesi, 1979. Kültür tarihi, kent tarihi, II. Meşrutiyet tarihi, karşılaştırmalı etimoloji.
Talât S. Halman Bölüm Başkanı M.A., Siyaset Bilimi, Columbia Üniversitesi, 1954. Fahri Doktora, Boğaziçi Üniversitesi, 1988. Türk dili, Yakındoğu dilleri, edebiyat ve kültür, Ortadoğu araştırmaları, İslam ve kültürü.
Mehmet Kalpaklı Öğretim Üyesi Ph.D., Türk Edebiyatı, Washington Üniversitesi / İstanbul Üniversitesi, 1992. Osmanlı edebiyatı ve kültür tarihi, Yakındoğu dilleri ve edebiyatları, modern Türk edebiyatı, edebiyat kuramı ve insani bilimlerde bilgisayar kullanımı.
Öcal OğuzKonuk Öğretim ÜyesiPh.D., Halkbilimi, Gazi Üniversitesi, 1991. Halkbilimi.
Süha OğuzertemÖğretim ÜyesiPh.D., Karşılaştırmalı Edebiyat, Indiana Üniversitesi, 1994. Modern Türk edebiyatı, karşılaştırmalı edebiyat, edebiyat kuramları, eleştiri.
Sevda ŞenerKonuk ProfesörPh.D., Tiyatro, Ankara Üniversitesi, 1962. Tiyatro kuramı, tiyatro eleştirisi, dramaturgi, eleştiri kuramları, çağdaş sanat, modern ve modern sonrası tiyatro ile çağdaş Türk tiyatro yazını.
Orhan Tekelioğlu Öğretim Üyesi Ph.D., Sosyoloji, Orta Doğu Teknik Üniversitesi, 1993. Toplum kuramları, Foucault ve kendilik teknolojileri, erken cumhuriyet dönemi kültür siyasetleri, cumhuriyet dönemi fikir ve edebiyat hareketleri, Türkiye popüler müzik tarihi.
Hilmi Yavuz Öğretim Üyesi B.A., Felsefe, Londra Üniversitesi, 1969. Şiir, Modern Türk edebiyatı, felsefe.
Türk Edebiyatı Merkezi
Bilkent Üniversitesi
Ankara, TÜRKİYE 06800
Telefon: +90 (312) 290 2317
FAX: +90 (312) 266 4059